Co to są kruszywa wapienne

Co to są kruszywa wapienne. Kruszywa wapienne jest to kruszywo pochodzące ze skały osadowej, której dominującym składnikiem jest węglan wapnia. Kruszywo to ma charakterystyczną jasną barwę, jednak w zależności od pochodzenia. O kruszywach wapiennych istnieje wiele mitów, największy z nich to ten, że wapienie są kruszywami „miękkimi„.

Co to są kruszywa wapienne

Prawdą natomiast jest, że każda kopalnia ma swój zestaw parametrów określanych w deklaracji właściwości użytkowej (DWU). Na podstawie których określa się właściwości tego materiału. W Polsce kruszywo wapienne znalazło szerokie zastosowanie zarówno u klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Sam wapień, w porównaniu do innych cen kruszyw, jest tańszy i szeroko dostępny.

W Polsce kruszywo wapienne, budowlane pochodzi z okolic województwa świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego kujawsko-pomorskiego i małopolskiego. Duża dostępność i stosunek jakości do ceny powoduje jego popularność. 

Kliniec wapienny zastosowanie

Kliniec wapienny to doskonały materiał, który swoje szerokie zastosowanie znalazł w budownictwie i drogownictwie. Samym terminem „kliniec” określamy kruszywo budowlane, kamień łamany o frakcji od ok określamy do 25mm. Kamień ten przyjmuje kształt „klina” stąd też jego nazwa a jako materiał w tym kształcie jest znany od starożytności.

Kliniec wapienny w zależności od pochodzenia, a więc od parametrów kruszywa, może znaleźć swoje zastosowanie w budownictwie drogowym zarówno w przypadku dużych inwestycji, jak i do domu i ogrodu.

Warto także wspomnieć, że ze względu na jasną barwę i korzystną cenę, kruszywo wapienne jest materiałem budowlanym szeroko spotykanym.

Co to są kruszywa wapienne

Co to jest tłuczeń wapienny

Tłuczeń wapienny jest materiałem budowlanym pochodzenia naturalnego, który dzięki parametrom znajduje swoje zastosowanie przy budowie podjazdów także pod kostkę brukową, utwardzenia dróżek przy domu i ogrodzie, ale także jako kruszywo ozdobne.  Tłuczeń dzięki stosunkowo niższej cenie i zachowaniu deklarowanych właściwości użytkowych (DWU) z powodzeniem może zastąpić żwir czy grysy. 

Czy kruszywo wapienne nadaje się na podjazd

Tłuczeń wapienny oraz mieszanki wapienne 0-32mm czy 0-63mm nadaje się na podjazd. Mimo że jest to materiał budowlany ze skały wapiennej to jednak w zależności od parametrów, które deklaruje kopalnia, może być wykorzystywany jako infrastruktura drogowa.

Tak też się dzieje — wystarczy zobaczyć, ile dróg zostało wykonanych na kruszywie drogowym pochodzącym ze skały wapiennej. A jeśli nie planujemy zastosować kostki brukowej jako nawierzchnia, to skała wapienna może także być potraktowana jako kruszywo ozdobne.

Co to są kruszywa wapienne

Kruszywo wapienne do ogrodu

Jak wspomniano powyżej, kruszywo wapienne dzięki swojej jasnej barwie, dobrze wkomponuje się w infrastrukturę zarówno ogrodu tradycyjnego, jak i w nowoczesne przestrzenie. Mimo że przez długi czas, wapień i skały dolomitowe, były wykorzystywane jako najtańszy rodzaj wypełnienia i często chowany pod kostkę brukową, powoli powraca do łask. Obecnie jego cena jest już porównywalna do innych kruszyw budowlanych.

Kruszywo wapienne do betonu

Przez wiele lat, kruszywo wapienne było postrzegane jako gorszej jakości. Od wielu lat, producenci obalają mit, jakoby wapień nie nadawał się jako surowiec do produkcji betonu towarowego. Wapień, jak każde kruszywo budowlane, ma swoje zastosowanie w produkcji równie przy produkcji betonu oraz mas bitumicznych. Niewielu także wie, że produkty pochodzenia wapiennego, znajdują swoje zastosowanie w rolnictwie czy drogownictwie.

Co to są kruszywa wapienne

Kruszywo wapienne cennik

Obecnie trudno usystematyzować ceny materiałów budowlanych. Sytuacja na Polskim rynku, zarówno w drogownictwie, jak i produkcji jest niestabilna. Wysoki popyt na różnego rodzaju kruszywa także te do produkcji cementu czy betonu towarowego, powodują gwałtowne wzrosty cen. Wapień jako surowiec do produkcji zalicza obecnie deficyty, gdyż producenci kruszyw, nie byli gotowi na taki wzrost zapotrzebowania na kruszywa drogowe.

Formularz Kontaktowy

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą i chcesz się z nami skontaktować kliknij by wypełnić formularz: