Co zrobić z odpadami budowlanymi

Pozbycie się odpadów budowlanych może być nie lada kłopotem. Małe ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych można złożyć w lokalnym PSZOK-u tj. Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, z większymi ilościami może zdążyć się problem.

Na szczęście na rynku znajdują się przedsiębiorstwa, które w swojej ofercie mają możliwość transportowania, zbierania oraz przetwarzania odpadów budowlanych, oraz komunalnych. Gminy, Urzędy Miasta bardzo często publikują listy firm, które w swojej ofercie mają możliwość zbierania odpadów.

Warto wiedzieć, że sposób postępowania z odpadami budowlanymi regulują przepisy prawa. Odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do kontenerów czy pojemników z odpadami komunalnymi.

Takie działanie może narazić nas na dotkliwe kary finansowe zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Dlatego przed przystąpieniem do prac rozbiórkowych czy wyburzeniowych, warto rozejrzeć się za firmą oferującą odbiór odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Co zrobić z odpadami budowlanymi

Warto także pamiętać, że wytwórca odpadów jest zobowiązany, aby w toku prowadzonych prac, odpady budowlane przetransportować i przekazać jednostce uprawnionej i mającej właściwe zezwolenia na transport, zbieranie czy przetwarzanie odpadów budowlanych.  w tym celu warto skorzystać z systemu BDO, który w Polsce funkcjonuje od 2012 roku i z coraz skrupulatniej zbiera dane. 

Utylizacja odpadów budowlanych, gdzie wywieźć gruz budowlany

Utylizacją odpadów zajmują się przedsiębiorstwa, które mają stosowne zezwolenia. Małe ilości od osób prywatnych odbierają tzw. PSZOK-i, a Urzędy Gmin czy Miasta, na swoich stronach umieszczają adresy takich punktów. Warto także zastanowić się, czy przypadkiem, wytworzony przez nas odpad, nie znajdzie swojego przeznaczenia. Trudno zrobić to na własną rękę, ale tu z pomocą przechodzą nam fachowcy.  

Co zrobić z odpadami budowlanymi

Na rynku można znaleźć coraz więcej firm, zajmujących się legalnym odbiorem odpadów budowlanych, ich zbieraniem oraz przetwarzaniem. Być może przekruszony beton czy gruz ceglany znajdzie swoje drugie życie jako fundament pod podjazd, czy ścieżkę w ogrodzie.

Takie rozwiązania są dopuszczalne i ekonomiczne dla inwestora, a przede wszystkim korzystne dla naszego środowiska. Nie zawsze trzeba wyrzucać, warto wykorzystać ponownie i uruchomić proces recyklingu! 

Gruz budowlany warto przetworzyć i ponownie wykorzystać, dziś technologia pozwala na zagospodarowanie odpadów zgodnie z prawem i z korzyścią dla środowiska.

Jak pozbyć się odpadów budowlanych

Zezwolenia na zbieranie odpadów i ich zagospodarowanie są coraz chętniej pozyskiwane przez prywatnych przedsiębiorców. Na stronach urzędów miast czy gmin, powinna znajdować się lista lokalnych firm, które znajdować nam z pomocą. Często zbieranie odpadów budowlanych odbywa się za darmo, a firmy pozyskujące odpady budowlane po przetworzeniu, mogą być zyskowne dla przedsiębiorcy. 

Co zrobić z odpadami budowlanymi

Warto zwrócić uwagę na ogłoszenia typu „przyjmę gruz„. Być może oddanie odpadu budowlanego w ręce ogłoszeniodawcy jest wygodne jednak nieekologiczne a często niezgodne z prawem. Takie „chałupnicze” rozwiązania nie zapewniają prawidłowego ponownego wykorzystania surowca, a przecież od lat wiadomo, że zasoby naturalne kiedyś się skończą! Warto zadbać o naszą planetę! 

Jak przetworzyć odpady budowlane do ponownego wykorzystania

Warto przetworzyć odpady budowlane do ponownego wykorzystanie, jednak nie wolno robić tego na własną rękę! Tu przyda się pomoc fachowców, którzy nie tylko dysponują sprzętem, ale i wiedzą i doświadczeniem. Nieumiejętne przetwarzanie odpadów budowlanych może być zabójcze dla środowiska!

Trzeba pamiętać, że recykling to nie jest problem marginalny. Różne źródła podają, że ok 30% masy odpadów wytwarzanych w Europie stanowią odpady z budowy i remontów, dlatego też pomoc fachowców jest niezbędna.

Co warto zrobić? Mianowicie zadbać przy pracach rozbiórkowych o odpowiednią selekcję, prawidłowo korzystać z kontenerów na odpady budowlane a przede wszystkim oddać je w ręce specjalistów. Prawidłowo wykorzystany odpad może stanowić świetny materiał pod kolejne inwestycje, dla środowiska zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przetworzenie niż składowanie odpadów.

Co zrobić z odpadami budowlanymi

Co zrobić z odpadami budowlanymi. Gdzie oddać śmieci budowlane

Jak wspomniano wyżej, odpady remontowe i budowlane warto oddać w sposób legalny. Z pomocą służą PSZOK-i a w razie kłopotów warto zasięgnąć informacji w urzędzie miasta czy gminy. Nim jednak zaczniemy remont, warto zwrócić uwagę na selekcję śmieci. Jeśli w gruzie budowlanym będą znajdowały się zanieczyszczenia typu opakowania po produktach budowlanych, żadna świadoma firma zajmująca się odbiorem odpadów z remontu, nie przyjmie takiego materiału. 

Co zrobić z odpadami budowlanymi

Nie wolno pod żadnym pozorem pozbywać się kłopotliwych śmieci pozostawiając je w lasach czy przydrożnych rowach. Jest to absolutnie zakazane, grożą za to bardzo wysokie kary, ale przede wszystkim jest to świadome działanie na szkodę środowiska! Nie warto więc szkodzić w ten sposób, tym bardziej że naprawdę w zasięgu ręki mamy przedsiębiorstwa, które fachowo pozbędą się naszego kłopotu!

Formularz Kontaktowy

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą i chcesz się z nami skontaktować kliknij by wypełnić formularz: