Gruz betonowy z rozbiórek i remontów zastosowanie

Gruz betonowy co to jest

Gruz betonowy z rozbiórek i remontów zastosowanie. Zmiana i remont zawsze wiąże się z wytworzeniem odpadów. Czasem jest ich ogromna ilość a czasem śladowa — wszystko zależy od rodzaju inwestycji.  Najistotniejsze to wiedzieć, co to jest gruz betonowy. Z definicji to odpadowe elementy zawierające beton, zwykle powstałe w wyniku przeprowadzenia remontu, rozbiórki czy przebudowy.

Gruz ma często postać nieregularnych, potłuczonych wyrobów ceramiki budowlanej. W tejże mieszance mogą znajdować się drobne elementy pokruszonego betonu, jak i duże kawałki odpadów po rozbiórce. Zanim jednak przystąpimy do prac na własną rękę, warto dowiedzieć się jak prawidłowo sortować wytworzony przez nas odpad, aby w przyszłości łatwo się go pozbyć bez dodatkowego wysiłku, a nawet kar. 

Ważne, by pamiętać, że to, co dla nas jest kłopotliwym odpadem, bardzo często może stać się cennym surowcem nadającym się do recyklingu lub odzysku.

Ważne, by pamiętać, że beton kruszony można ponownie wykorzystać i rozejrzeć się za przedsiębiorstwem, które z jednej strony może przyjąć nasz odpad albo i przetworzyć go specjalnie na nasze potrzeby.  W każdej miejscowości są takie firmy, warto sprawdzić,  że recykling to nie tylko trend Warszawy. Warto sprawdzić co proponuje nam Urząd Gminy czy Urząd Miasta. Jednostki te bardzo często oferują możliwość oddania gruzu betonowego, a duża świadomość tych instytucji pozwala spokojnie korzystać z ich usług.

Do czego wykorzystać gruz betonowy

Niechciany gruz — odpad, nie zawsze musi trafiać na wysypisko śmieci. Od wielu lat, mówi się o recyklingu odpadów oraz o gospodarce o obiegu zamkniętym. Beton kruszony może stanowić rewelacyjny materiał dla kolejnych inwestycji, a jego wykorzystanie znacznie obniża degradacje naturalnego środowiska.  Nawet najmniejsza ilość odpadu budowlanego powinna być prawidłowo zutylizowana lub zagospodarowana.

Aby pokazać skalę zjawiska, należy odnieść się do  danych statystycznych, w których podaje się informację, że w Polsce gromadzi się ok. 3 milionów ton gruzu rocznie. Warto wiedzieć, że odpadu budowlanego nie wolno po prostu wyrzucić do koszta — nawet w małych ilościach. Za takie postępowanie grożą wysokie mandaty czy grzywnę w wysokości nawet 500 zł. 

Gruz betonowy jak wykorzystać

Aby ponownie wykorzystać gruz betonowy, należy zastosować specjalistyczny sprzęt. Sprzęt, który  oczyszcza ten rodzaj odpadu z zanieczyszczeń oraz pozwala przekruszyć i podzielić na frakcje. Proces recyklingu gruzu nie jest skomplikowany, jednak wymaga inwestycji w odpowiedniej jakości sprzęt oraz czas, który jest wymagany w obróbce. Dzięki takiej formie działania można uzyskać wspaniały materiał pod kolejne inwestycje i jednocześnie ograniczyć zużycie surowców naturalnych. Poniżej przedstawiamy inne możliwości ponownego wykorzystania gruzu betonowego kruszonego.

Co zrobić, gdy gruzu betonowego mamy za dużo?

Taka sytuacja jest jak najbardziej normalna. W świetle przepisów prawa powinniśmy zadbać o jego prawidłową utylizację. Jest wiele firm budowlanych czy rozbiórkowych, które poradzą sobie z naszym nadmiarem gruzu. Można skorzystać z usług profesjonalnych przedsiębiorstw, które w swoim portfolio mają możliwość zbierania i przetwarzani odpadów. Dzięki temu mamy pewność, że wytworzony przez nas odpad będzie prawidłowo zagospodarowany, a i być może w zależności od jego rodzaju posłuży jeszcze pod kolejne inwestycje.

Gruz budowlany na drogę

Beton kruszony będzie idealnym materiałem na utwardzenie drogi. Zwykle stosuje się tzw. mieszanki, czyli frakcje kruszywa betonowego w rozmiarze  0-63 mm lub 0-32mm. Dzięki takiemu utwardzeniu kruszywem betonowym możemy bezpiecznie przejeżdżać po drodze samochodem. Kruszywo betonowe może także być wypełnieniem pod taras, ścieżkę czy chodnik a jego odpowiednie zagęszczenie, zapewni trwałe utwardzenie na wiele lat bez przykrych niespodzianek typu zapadnięcia czy dziury.

Gruz betonowy Racibórz

Gruz betonowy jest odporny na warunki atmosferyczne, świetnie pochłania wodę dlatego też, bez obaw sprawdzi się jako podkład pod ścieżki rowerowe czy podjazd. Podobnie gruz ceglany, który także nadaje się do recyklingu i wykorzystania jako podkład pod ścieżki.

Gruz betonowy na podjazd

W zabudowie jednorodzinnej bardzo częstym elementem jest garaż. Ponieważ domy staramy się oddalać od głównych ulic, wykonanie podjazdu może okazać się niezbędnym elementem przydomowej infrastruktury.  Kruszony beton czy kruszywo pochodzące z recyklingu betonu,  w mieszankach 0-32mm czy 0-63mm pozwoli nam na utwardzenie powierzchni, po której samochód może swobodnie jeździć.

Materiał ten może także stanowić niejako fundament pod kostkę brukową czy tzw. ażur. Mamy zatem świetny sposób na wykorzystanie ponowne betonowego gruzu oraz materiał, który na długo będzie nam służył jako utwardzenie podjazdu.

Ile kosztuje gruz betonowy

Cena gruzu betonowego waha się od różnych czynników. Średnio przyjmuje się w 2022 cenę ok 40zł za tonę. Co stanowi świetną alternatywę dla kruszyw pochodzenia naturalnego, a jeśli dodamy do tego informację, że dzięki takiej działalności przyczyniamy się do wydłużenia cyklu życia materiałów budowlanych, z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest to działenie EKO!

W trosce o nasze środowisko, mając możliwość wyboru pomiędzy kruszywami naturalnymi a kruszywami z recyklingu, powinniśmy starać się wybierać właśnie te drugie. Cena także ma znaczenie, a w tym przypadku wielokrotnie może okazać się, że jest taniej!  Wiele firm budowlanych ma na sprzedaż taki materiał — warto zbadać cenę takich materiałów. 

Formularz Kontaktowy

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą i chcesz się z nami skontaktować kliknij by wypełnić formularz: