Stabilizacja gruntu to proces technologiczny polegający na rozdrobnieniu istniejącego gruntu i dokładnym wymieszaniu go, przy optymalnej wilgotności ze spoiwem hydraulicznym w celu osiągnięcia wymaganych parametrów wytrzymałościowych.
Proces stabilizacji sprawdza się, gdy grunt wymaga ulepszenia czy też wzmocnienia, podczas budowy dróg, ścieżek rowerowych parkingów czy te z wszelkiego rodzaju placów manewrowych, przy budowie fundamentów w zastosowaniu budownictwa przemysłowego, jak i mieszkalnego, a także we wszelkich pracach, które wymagają mocnych fundamentów.
Na czym polega stabilizacja gruntu
W zależności od masy i rozkładu planowanej konstrukcji budowlanej zastałe podłoże może okazać się zbyt słabe. Dlatego też wykonuje się stabilizację gruntu, czyli wymieszanie słabego podłoża ze spoiwem o lepszych parametrach, co daje nam odpowiednie zagęszczenie.
Mieszanie spoiw pozwala na zmniejszenie przestrzeni porowych, a tym samym skuteczniejsze zagęszczenie. I tu z pomocą przychodzi Firma Drobny, która wykonując usługi sprzętem ciężkim, ma możliwość wykonać dla Państwa stabilizację gruntu.

My zadbamy, by inwestycja miała solidne fundamenty. W zależności od potrzeb i zastanych warunków mamy możliwość wykonania stabilizacji według kilku różnych metod, które zawsze będą dobrane do parametrów inwestycji i korzystne finansowo dla inwestora. Pomożemy ustalić optymalny wariant! Do najpopularniejszych rodzai stabilizacji należy:
- stabilizację cementem,
- stabilizację wapnem,
- stabilizację popiołami lotnymi
- stabilizację spoiwami drogowymi
Stabilizacje gruntu można też podzielić w zależności od sposobu jej wykonania. Hydrauliczną, mechaniczną czy też chemiczną. Decyzję dotycząca wykonania stabilizacji jej rodzaju czy sposobu zawsze podejmuje się na podstawie projektu dla danej inwestycji.
Ile kosztuje usługa stabilizacji gruntu
W zależności od oczekiwanych efektów i parametrów spoiwa do stabilizacji stosuje się mieszanie gruntu z zaczynem cementu, popiołami lotnymi, wapnem. Koszt stabilizacji jest uzależniony od parametrów technicznych, które ma spełniać podłoże oraz od czynników takich jak zastosowane spoiwo oraz sprzęt.

Stabilizacja gruntu cena za m2
Aby ustalić prawidłowy koszt za m2, proponujemy skontaktować się z nami, w celu przeprowadzenia rzeczowej wyceny. Gwarantujemy każdorazowe indywidualne podejście do inwestycji oraz prawidłowe dobranie technologii do wykonania stabilizacji.
Stabilizacja gruntu, jakich technologii używamy w firmie Drobny SK
Stabilizacje gruntu wykonywane przez Spółkę Drobny, są zawsze uzgadniane z projektantem i zgodne z założeniami inwestycji. Dokładamy wszelkich starań, aby wykonane przez nas prace były zawsze na najwyższym poziomie. Technologie, które stosujemy, są zawsze odpowiednio dobrane i gwarantują najwyższą jakość zastosowanych materiałów i usług.
Stabilizacja gruntu cementem
To metoda stabilizacji hydraulicznej polegającej na wzmacnianiu gruntu poprzez wymieszanie go z zaczynem cementowym. Zwykle stosowana do wzmacniania gruntów niespoistych, w celu wzmocnienia nośności i ograniczenia szkodliwości podatności na warunki atmosferyczne. Najlepsze wyniki stabilizacji cementem uzyskuje się przy gruntach o wskaźniku piaskowym 20 ≤ WP ≤ 50 oraz zawartości frakcji <0,075 mm do 15%, a także zawartości ziaren > 2 mm co najmniej 30%

Stabilizacja gruntu wapnem
Stabilizacja gruntu wapnem stosuje się w celu wzmocnienia podłoża gruntowego w przypadku gruntów o niskich parametrach mechanicznych bądź gruntów o nadmiernej wilgotności, głównie w przypadku gruntów spoistych. Metodę wzmacniania gruntu wapnem można jednak stosować w określonych przypadkach, przemawiają za tym głównie określone przypadki gruntów zawierających pospółki gliniaste, piaski gliniaste, gliny piaszczyste, żwiry gliniaste, lessy czy pyły.
Podczas stabilizacji wapnem należy stosować wapno niegaszone oraz wapno sucho gaszone tzw. hydratyzowane. Skład mieszanki oraz ilość wapna zależy od rodzaju gruntu, oraz jego przeznaczenia a ilość wapna należy określić laboratoryjnie.

Stabilizacja gruntu popiołami lotnymi
Proces technologiczny stabilizacji hydraulicznej popiołami lotnymi polega na zmieszaniu rozdrobnionego gruntu z optymalną ilością popiołu i wody, a w razie potrzeby dodatków ulepszających grunt, oraz zagęszczeniu wytworzonej mieszanki. Jest to metoda wzmacniania gruntów mało i średnio spoistych.
Dzięki takiej mieszance poprawia się nośność oraz zwiększa odporność na warunki atmosferyczne. Orientacyjnie zawartość popiołów w mieszance do ulepszonego podłoża, w stosunku do masy gruntu suchego wynosi od 6% do 10%.
Formularz Kontaktowy
Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą i chcesz się z nami skontaktować kliknij by wypełnić formularz: