Transport ponadgabarytowy w Polsce

Transport ponadgabarytowy w Polsce. Transport ponadgabarytowy zwany także transportem nienormatywnym to przewóz ładunku niepodzielnego, który wymiarami/wagą  wraz z pojazdem przekracza dopuszczalne wielkości określone w przepisach ruchu drogowego.

Kilka lat temu w Polsce wprowadzono przepisy, które regulują zasady organizacji różnych rodzajów transportu wg wprowadzonych kategorii.  Takie szczegółowe informacje, można znaleźć na stronach rządowych — polecamy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie Gov.pl oraz na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, gwarantuje to rzetelność i aktualność zamieszczonych tam informacji.

Transport ponadgabarytowy w Polsce

O czym jeszcze warto pamiętać, planując samochodowy transport ponadgabarytowy? 

Przede wszystkim trzeba ustalić, czy nasz transport rzeczywiście wykracza poza standardowe wymiary i dużą wagę. Dla ułatwienia i w dużym uproszeniu można przyjąć, że transport ponadgabarytowy to taki gdzie pojazd wraz z towarem przeważa 16,5 m całkowitej długości, 2,5m szerokości oraz 4 m wysokości, a jego waga przekracza 42 tony ciężaru całkowitego. Warto wspomnieć, że na tę wagę składa się ciężar paliwa oraz kierowcy.

Jeśli już ustaliliśmy, że nasz transport to rzeczywiście ponadgabarytowy ładunek wówczas możemy przejść do kolejnego kroku.

Czynność do wykonania przed nami jest wiele, jednak najważniejsze, by dobrze zaplanować trasę zgodnie z tym, jaki transport ponadgabarytowy będziemy transportować.  Przy planowaniu trzeba  zwracać uwagę na możliwe przeszkody, w tym drogowe obiekty inżynieryjne czy też mosty/wiadukty. Trzeb zwrócić także na utrudnienia w postaci remontów, zniszczonej infrastruktury drogowej, wąskie drogi czy ronda. Trzeba także pamiętać o konieczności uzyskania niezbędnych zezwoleń. 

Transport ponadgabarytowy w Polsce — Co można transportować

Transportować można niemal wszystko, ważne jednak by do świadczenia usług transportowych wybrać fachowca!

Transport ponadgabarytowy inaczej transport ponadnormatywny dotyczy transportu ładunków, który wraz z pojazdem lub zespołem pojazdów przekracza swoimi wymiarami, lub masą  standardowe parametry określone w przepisach prawa o ruchu drogowym. Powyżej już podaliśmy wymiary i wagi, które po przekroczeniu, chociażby jednego z czynników stanowią o konieczności stosowania się do przepisów mówiących o transporcie ponadgabarytowym.

Jak zorganizować transport ponadgabarytowy

Organizacja transportu drogowego ładunków ponadgabarytowych jest ogromnym wyzwaniem dla firm transportowych i spedycyjnych. Kluczowym czynnikiem jest odpowiednie zaplanowanie całego procesu logistycznego.

Należy pamiętać, aby dobrze określić parametry samego ładunku, dobrać odpowiedni sprzęt. Do transportu oraz zaplanować odpowiednio trasę przejazdu. Uwzględniając wszelkie możliwe przeszkody pojawiające się na drogach takich jak, mosty i wiadukty, czy też wąskie drogi.

W przypadku przekroczenia pojazdu wraz z ładunkiem długości 23 m, szerokości 3,20 m, wysokości 4,5 m lub masy całkowitej 60 ton należy pamiętać o konieczności zorganizowania także pilotażu transportu ponadgabarytowego.

transport ponagabarytowy w Polsce

Jest wiele czynników, wpływających na prawidłową organizację takiego transportu, dlatego bardzo ważne jest, aby zatrudnić doświadczoną firmę posiadającą specjalistyczny sprzęt oraz wszelkie niezbędne zezwolenia wynikające z przepisów prawa o ruchu drogowym, a także stosowne ubezpieczenie ładunku.

Transport ponadgabarytowy Śląsk oferta firmy Drobny

Oferta Spółki Drobny dotyczy przede wszystkim transportu maszyn i urządzeń, które swoimi rozmiarami podlegają pod transport ładunków ponadnormatywnych. Nasze usługi dotyczą także transportu maszyn rolniczych czy ich elementów składowych.

Świadczymy usługi transportowe dla maszyn budowlanych takich jak koparki, ładowarki oraz innego sprzętu specjalistycznego np. wozidła technologiczne. Usługi transportowe świadczymy zawsze zgodnie z przepisami prawa oraz czasem pracy kierowców. W 2022 roku naszą flotę zasiliła laweta Faymonville wraz z poszerzeniami i wózkiem Dolly z dopuszczalną masą całkowitą 80000 kg oraz ciągnik Mercedes Benz Actros z dopuszczalną masą całkowitą 130 000 kg. 

Dzięki nam ponadgabarytowy transport towarów będzie zawsze rzetelny i szybki a przede wszystkim zgodny z przepisami prawa!

Formularz Kontaktowy

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą i chcesz się z nami skontaktować kliknij by wypełnić formularz: