Jak recykling wpływa na środowisko

Jak recykling wpływa na środowisko. Nie jest tajemnicą, że jesteśmy konsumentami, którzy kupują rzeczy i cieszą się nimi tylko chwilę.

Ilość odpadów, które składujemy jest ogromna, rocznie wynosi ok. 2,12 miliarda ton. Ta przerażająca liczba wynika przede wszystkim z tego, że większość kupowanych przez nas rzeczy zostaje wyrzuconych w przeciągu 6 miesięcy.

Jak recykling wpływa na środowisko

Jak więc zapobiec temu marnotrawstwu? Jak zachęcić konsumentów do wybierania produktów, które mogą być ponownie wykorzystane? Mam nadzieję, że ten krótki wstęp zachęci Cię do poczytania o tym, jak ważne jest robienie przemyślanych zakupów, odpowiednie segregowanie odpadów oraz recykling.

Co to jest recykling i na czym polega

Recyklingiem nazywamy zestaw czynności a także procesów, których celem jest ponowne wykorzystanie przetwarzanego materiału. Ważne jest, aby w wyniku procesu przetwarzania wykorzystać jak najmniej innych zasobów.  Zatem podstawą recyklingu jest właściwa selekcja, aby przetwarzane odpady były jak najbardziej do siebie podobne, dzięki czemu  można rzetelnie zaplanować proces obróbki i nie dać się zaskoczyć jego efektom. Przetworzony materiał staje się zatem surowcem wtórnym, produktem, który można ponownie wykorzystać.

Proces recyklingu ma ogromne znaczenia dla środowiska, sprawia bowiem, że to co pierwotnie było odpadem i może trafić na składowisko, staje się materiałem wtórnym – produktem, który ponownie trafia do naszych domów i przedsiębiorstw. Taka gospodarka zapewnia nie tylko oszczędność miejsca w magazynowaniu odpadów ale i chroni surowce i materiały – nie ma bowiem potrzeby ich ponownego wytwarzania, wystarczy wykorzystać to, co jest nam zbędne!

Jak recykling wpływa na środowisko. Zalety recyklingu

O recyklingu uczą się już przedszkolaki, jednak każdy z nas powinien dostrzegać jego zalety! Zaczynając od oszczędnościach w codziennych zakupach i kończąc na dużych inwestycjach, w których naprawdę można dużo zyskać.  Można oczywiście podsumować tylko własne oszczędności finansowe, jednak recykling to nie tylko więcej pieniędzy w naszych portfelach, to idea, której głównym założeniem jest oszczędność ograniczonych już zasobów naturalnych oraz zmniejszanie szkodliwego wpływu na środowisko!

Jak recykling wpływa na środowisko

Jakie są zalety recyklingu? Do najważniejszych należy ograniczenie w wielkościach magazynowania wysypisk śmieci oraz znacznie ograniczają koszty energii i innych nakładów do pozyskania surowców – te bowiem już istnieją. Brak konieczności produkcji przyczynia się także do zmniejszania zanieczyszczenia środowiska, a tym samym zmniejszają dewastację środowiska.

A jakie z tego korzyści? pierwszym argumentem to tańszy produkt, ponieważ mniej energii i zasobów kosztowała jego produkcja a przede wszystkim świadomość, że zasoby naturalne nie są nieograniczone więc dbając o przyszłość naszych dzieci powinniśmy o tym pamiętać sięgając po codzienne produkty oraz codziennie segregując nasze śmieci. 

Jak można zaoszczędzić stosując recykling materiałów budowlanych

Wiele materiałów budowlanych można wykorzystać ponownie, a skoro mnożna raz jeszcze ich użyć, to oznacza, że w pełni mogą zastąpić produkt nowy. Ale zacznijmy od początku – czego można spodziewać się w przypadku nowych inwestycji? Warto zacząć od segregacji, nie tylko odpady komunalne trzeba segregować, odpady budowlane także warto odpowiednio sortować. To właśnie wstępna segregacja pozwoli na maksymalne wykorzystanie odpadów.

  • Humus – wierzchnia warstwa ziemi, zwykle najbardziej urodzajna, przyda się więc w przyszłości na terenie wokół inwestycji – w przydomowym ogródku czy też skwerze wokół inwestycji. Jeśli nie mamy możliwości by zatrzymać ten materiał – zwróćmy się do odpowiedniej firmy, która posiada zgodę na transport, zbieranie i przetwarzanie odpadów bowiem wszystko co pochodzi z inwestycji w świetle przepisów prawa – jest odpadem!
  • odpady gruzu czy betonu – warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która na miejscu budowy zaoferuje nam przetworzenie tego typu odpadu budowlanego. wiele dużych przedsiębiorstw ma w swojej ofercie sprzęt mobilny pozwalający na odzysk  lub rozdrobnienie odpadu. Rozdrobniony i oczyszczony gruz można ponownie użyć jako kruszywa budowlanego jako materiał do stabilizacji gruntu czy tez do tworzenia nowych mieszanek betonowych, ale to już lepiej pozostawić w rękach specjalistów.
  • stal – w obliczu stale rosnących cen stali warto wykorzystać i ten budulec. Stal charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością i wytrzymałością na trudne warunki, co oznacza, że zachowa swoje właściwości.  Szacuje się że z jednej tony stali ze złomu można zmniejszyć zużycie energii w granicach 80%, a nam zapewne pozostaną dodatkowe środki.
  • szkło – postęp technologiczny sprawie, że niemal 100% odpadów szklanych można wykorzystać ponownie. Niestety, Polska na tym tle wypada bardzo słabo, bo wykorzystuje się zaledwie 40%. Największe koncerny branży cementowej już wiele lat temu podjęły dyskusję nad wykorzystaniem stłuczki szklanej do produkcji cementu i jednoczesnym ograniczeniu produkcji CO2.
Jak recykling wpływa na środowisko

Komu zlecić recykling odpadów budowlanych na Śląsku

A jeśli już nie można ponownie wykorzystać odpadu budowlanego, warto rozejrzeć się na lokalnym rynku za przedsiębiorstwem, które działa zgodnie z prawem. Tylko w ten sposób mamy pewność, że odpady trafią do ponownego wykorzystania. Jeśli chcecie mieć pewność, że wytworzony przez Was odpad budowlany, będzie prawidłowo zagospodarowany, przetransportowany i przetworzony, zgłoście się do Spółki Drobny z Krzyżanowic. 

Czym się różni recykling od odzysku

Z definicji odzysk to proces mający na celu ponowne wykorzystanie odpadów w wyniku: użycia odpadku jako paliwa, poprzez np spalanie, regenerację substancji chemicznych, oczyszczania olejów, użycia odpadów jako np nawóz, ponowne wykorzystanie sprawnych elementów czy też recykling, który tu jest szeroko rozumiany jako proces przetworzenia i odzysku surowców. Z powyższej definicji wynika więc, że pojęcie odzysku jest bardzo szerokie i zawiera w sobie recykling.

Warto jednak pamiętać, że jakiekolwiek działania, które wspierają, promują lub w jakikolwiek inny sposób przyczyniają się ponownego wykorzystania odpadów lub ich świadomego wykorzystania w przyszłych procesach.

Jak recykling wpływa na środowisko

Czym różni się recykling od upcyklingu

Uprecykling to nowy trend, którego założenie  głosi, iż dając nowe życie przedmiotom, rzeczy te stają się bardziej atrakcyjne niż podczas ich pierwotnych funkcji. Idea upcyklingu bazuje przede wszystkim na atrakcyjności przedmiotu postrzeganej w naszej świadomości.

Czasem spotyka się określenie recykling 2.0, którym określa się upcykling, a największe doświadczenie w tej dziedzinie maja nasze mamy i babcie tworząc „cóż z niczego”.

Formularz Kontaktowy

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą i chcesz się z nami skontaktować kliknij by wypełnić formularz: